Stále častěji se v médiích řeší moderní téma: zdravá výživa. Kvalita dětského jídelníčku je čím dál důležitější téma, v Česku totiž stále přibývá obézních dětí.

Deník MF Dnes vydal článek – nezávislý test Mladé Fronty Dnes, který hodnotil jídelníčky namátkově vybraných 10 českých školních jídelen. Mezi vybranými je i naše školní jídelna ZŠ a MŠ Majakovského. K hodnocení dali dvoutýdenní jídelníček z letošního dubna, tak jak je vyvěšen na internetových stránkách škol. Jídelníčky hodnotil Petr Havlíček, odborník na výživu. Obědy známkoval podle jejich skladby, vhodnosti potravin a jejich úpravy pro děti z hlediska toho, nakolik jde o pestré jídelníčky, či naopak o zastaralé a těžké. Jídelníčky hodnotil anonymně a známkoval jako ve škole.

Naše školní jídelna dostala plných pět hvězdiček a známku 1-2. Jen na obhajobu negativního hodnocení, že ryba byla pouze jednou a chybí čerstvé ovoce, bychom rádi dodali, že ryba v měsíci dubnu byla celkem 4x, což plně splňuje požadavky pro dětský jídelníček a ovoce v hodnotícím dvoutýdenním období bylo dětem podáno celkem 3x. Ale nebylo uvedeno v jídelníčku na internetových stránkách. Tudíž tuto skutečnost nemohli posoudit. Toto hodnocení by tedy dopadlo ještě lépe. Přesto děkujeme MF Dnes za článek a jsme rádi, že toto téma se stále řeší.

Také bychom chtěli dodat, že nám záleží na zdraví našich dětí. Ve školní jídelně používáme suroviny bez konzervačních látek, umělých barviv a aromat, nepoužíváme polotovary, denně nabízíme dětem neslazené nápoje a snažíme se hravou formou (Bondíkmánie) děti přimět jíst čerstvé saláty a netradiční lehčí jídla.

Žaneta Sobelová, vedoucí školní jídelny