Ve čtvrtek 14. května jsme vyrazili (žáci 9. A, 8. A, pan ředitel a pan zástupce) na exkurzi do Jeseníků v rámci projektu NatTech. Všichni jsme se moc těšili, že si exkurzi báječně užijeme. První zastávka byla za Olomoucí – v Lošticích, kde jsme navštívili Muzeum Olomouckých tvarůžků. Zde jsme se seznámili s historií olomouckých tvarůžků – od založení tvarůžkárny až do současnosti. Už víme, co znamená značka A. W. na obalech tvarůžků. Je to jméno zakladatele Aloise Wesselse. Někteří z nás si zkusili šlapání tvarohu na čas, podívali jsme se na film o výrobě tvarůžků a fajnšmekři si pak nakoupili v podnikové prodejně kila tvarůžků v nejrůznějších podobách.

Po obědě v hotelu Dlouhé Stráně jsme vyrazili i s panem průvodcem prozkoumat technickou vychytávku Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Podívali jsme se na film o elektrárně a pan průvodce nám řekl plno zajímavých věcí. Pak jsme navštívili vnitřek elektrárny uvnitř hory, podívali jsme se na dolní nádrž a vyjeli až k horní nádrži, kde byla pěkná zima.

Po večeři jsme jako za časů Nagana sledovali všichni v klubovně hokej ČR – Finsko a po každém gólu šíleně křičeli. Po vítězství českého týmu jsme si zazpívali hymnu a šli spát.

Druhý den jsme po snídani jeli do Velkých Losin, kde jsme byli v Muzeu papíru a ruční papírně. Poslechli jsme si výklad o historii papíru a pak si sami zkusili papír ručně vyrobit. Před odjezdem jsme ještě uviděli projíždět pana prezidenta, který jel právě do Velkých Losin na oběd. Na zpáteční cestě domů jsme se ještě zastavili v nákupním centru Olympia Olomouc a pak už jeli rovnou domů. Exkurze se nám moc líbila a děkujeme Střední škole techniky a služeb, která jako garant projektu NatTech exkurzi zajistila.

Mgr. Aleš Homan Ph.D.

Projekt Nat...
Projekt NatTech - Exkurze Projekt NatTech - Exkurze

NatTech - Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Moravskoslezském kraji; od září 2013, garantem projektu je Střední škola techniky a služeb v Karviné, žáci navštěvují v rámci propagace technických oborů po celý rok kroužky elektrotechniky, strojírenství, práce se dřevem, modelářství, proběhla první série workshopů a exkurze pro žáky 8. - 9. tříd - Zetor Gallery Brno, Rostex Vyškov. Stejné aktivity probíhají i ve školním roce 2014-2015.