Školní výlet na Olešnou 2016

VIDEO

DEN ZEMĚ

Zúčastnili jsme se Dne Země pořádané městem Karviná a skvěle si slunečné dopoledne strávené na Masarykově náměstí užili.

Den Země
Den Země Den Země

 

VYHRÁLI JSME FOTOSOUTĚŽ

 

 

PŘEDSTAVENÍ DON QUIJOTE DE LA ANCHA

březen 2016

Představení, které prodlužuje život. Těmito slovy Divadlo Klauniky Brno popisuje svou nejhranější divadelní inscenaci Don Quijote de la Ancha. Také žáci naší školy měly možnost představení zhlédnout. 

Jedná se o svérázné zpracování osudů Dona Quijota a jeho věrného služebníka Sancho Panzy, kterému nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace pod režijním vedením Boleslava Polívky. Už díky jeho jménu samozřejmě nemůžeme čekat klasické ztvárnění známého španělského díla.

Před diváky předstupují 2,38 metrů vysoký profesor španělského jazyka a literatury a sto dvaceti kilogramová Ancha pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích, v kostýmech Dona Quijota a Sancho Panzy. Do hry jsou postupně vtahováni diváci z hlediště, což přispívá k živějšímu prožitku z celého představení. Děti i učitelky si tak na chvíli zahráli na herce a vytvořily tak spolu s herci jedinečné představení.

MOBILNÍ PLANETÁRIUM VE ŠKOLE

16. března k nám do školy mobilní planetárium. Uprostřed naší tělocvičny vyrostl velký stan. Do planetária chodily děti po třídách.  Děti si pohodlně lehli na žíněnky a promítání mohlo začít. Každému ročníku byl promítnut film úměrný jeho věku, vědomostem a znalostem. Všichni byli opravdu nadšeni a mnozí si přáli zůstat ve stanu ještě další hodinu. Naše třída shlédla dokument o vzniku života:

http://www.mobilniplanetarium.cz/filmy/3d-animovany-dokument-rezie-robin-sip-2010.htm

 

KYTICE KARLA JAROMÍRA ERBENA

5. března jsme se vypravili do Regionální knihovny Karviná na besedu s názvem Kytice. Šlo nejen o rozbor sbírky Erbenových básní, hledání skrytých významů v textu, ale dověděli jsme se spoustu zajímavostí z Erbenova života. Beseda nás velmi nadchla a nalákala ke shlédnutí stejnojmenného  filmu:

http://www.csfd.cz/film/904-kytice/prehled/

 

Párty se Zdravou 5

Ve středu 6. ledna jsme se zúčastnili přednášky o zdravé výživě "Párty se Zdravou 5". Připomněli jsme si zásady zdravé výživy, seznámili se s chorobami, které zapříčiňuje nevhodná strava, poznali složení potravin, prostřednictvím hry rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny. Důležitou částí přednášky byla příprava pokrmů z ovoce a zeleniny, které jsme si sami připravili. Zjistili jsme, že jídlo musí lahodit nejen chuťovým buňkám, ale i oku a pokrmy jsme si pěkně nazdobili a poté s chutí snědli. Mrkněte na video-koláž, jak nám to šlo.

7.B - Zdravá 5
7.B - Zdravá 5 7.B - Zdravá 5

 

VÁNOČNÍ FOTO

SVĚT TECHNIKY - DOV

17.12.2015

EXKURZE - SVĚT PŘÍRODY

Hlavním tématem naší exkurze byla příroda. Ve Světě přírody, a jeho jedenácti různých oblastech, se děti měly naučit lépe chápat svět kolem sebe. Z "Oázy železa", odkazující na historii Ostravy jako města těžkého kovu a sousedních železáren, přes "Faunu", "Strom", "Člověka", "Vesmír" až po "Energii", "Světlo" a "Elektrickou energii": jevy, se kterými se pravidelně setkáváme v našem každodenním životě. Mohly se zde naučit porozumět tomu, jak svět kolem nás funguje prostřednictvím exponátů, se kterými si mohly manipulovat vlastníma rukama a pomocí mediálních stanic.

Děti mohly vyšplhat na obrovský strom, lovit ryby pomocí sonaru, stejně jako delfíni, zjistit, odkud pochází energie, kterou používají každý den. Učily se o životním cyklu hvězd, stejně jako o koloběhu vody na naší planetě, nechají jiskry létat pomocí Wimshurstova stroje a nechají letouny létat v kruhu pomocí světelné energie. Poprvé se setkaly s jevy, kterým pak lépe porozumí ať už ve výuce fyziky, chemie, biologie nebo i v běžném životě. Exkurzi obohatilo také 3D promítání o dinosaurech a Science show – chemické pokusy zábavně a hrou.

V přiložené video-koláži můžete vidět, jak si to děti užily.

Mgr. Marcela Litomyská

 

 Kterak jsme Mikuláše slavili

 Jsme, jací jsme

Motivační blok zaměřený na zlepšení prospěchu a klimatu ve třídě

Sedmý ročník se většinou stává milníkem ve školní docházce. S vlastní zkušenosti vím, že bývá krizovým – jak v prospěchu, tak i v chování dětí. Nastupuje v plné síle puberta a děti začínají mít problémy nejen ve škole, ale i doma.

V motivačním bloku jsem se snažila nikoliv velkým promlouváním do duše (které se v tomto věku spíše míjí účinkem), ale spíše formou hry, ukázat dětem, jak se zlepšit jak v chování, tak v učení, zjistit více o sobě samých a vzájemně se naučit si pomáhat.

Hráli jsme „na rodinu“, kde děti s nadsázkou a humorem ztvárnili svoje role v rodině, dále „papírovou koulovačku“ – na papír napsaly své vlastnosti a po „bitvě“ jsme hádali, kdo co psal. Ve dvojících děti malovaly jednou tužkou zadané téma. Učili se tak beze slov spolupracovat s někým, kdo jim byl náhodně přidělen. Při reflexi jsme zjistili, že to vlastně byla zábava a je fajn poznat i spolužáka, kterého zrovna nemáme zaškatulkovaného jako „kámoše“. Také děti poslepu stavěly na čas jednobarevnou věž z LEGA s pomocí svých spolužáků, kteří kapitánům mohli dávat pouze signály dotykem.

Jako třídní učitelka jsem přesvědčena, že tyto bloky jsou pro děti nejen zábavné, ale i přínosné. Pocit strachu a neschopnosti přece ani nás dospělé nedokáží namotivovat k lepším výkonům v práci. Zato pochvala, slova uznání a dobré vztahy na pracovišti ano. 

 

 

 

 

 

Beseda s panem Holbou a jeho vodícím psem Ami

V pondělí 2.11. nás čekalo milé setkání s úžasným psem a jeho pánem. Pan Holba trpí zrakovou i sluchovou vadou. Vyprávěl nám o tom, jak důležitou roli hraje jeho speciálně vycvičený pejsek. Beseda byla plná ukázek různých pomůcek – mohli jsme si zkusit psát braillovým písmem, hrát pexeso pro nevidomé, poznávat bravy na speciálním přístroji atd. Nejvíce nás však nadchl pes, jehož život je plně oddán jeho pánovi.

7.B - Beseda
7.B - Beseda 7.B - Beseda

 

NA VÝLETĚ V I-SVĚTĚ – DIVADLO METRO

V PÁTEK  23.10.  jsme navštívili zajímavé představení, které se zabývá vážně i nevážně současným životním stylem. Jde o humorné a zároveň poetické nastínění lidského života pomocí výtvarných prvků černého divadla, tance, pantomimy a hudby. Ukazuje, jak moderní komunikační technologie řídí i lidské osudy. Délka představení je 70 minut a je částečně interaktivní, takže jsme se jako diváci měli možnost zúčastnit.Mottem představení je citát Alberta Einsteina:
“Obávám se dne, kdy vývoj technologie předčí Vzájemné lidské vztahy. To potom svět bude mít generaci idiotů.”

 

MAGIC JAR

Ve výtvarce se častokrát necháváme inspirovat nápady z internetu. Hodně populární je tzv. DIY - to znamená "Do It Yourself", kdy podle videoinstruktáže tvoříte vlastní dílo. Nás inspiroval podzim a jeho bravy a vytvořili jsme si magické zavařovačky plné barevných přání s věnováním. Nápad můžeme použít i v další sezoně jako vánoční dárek, ale nepředbíhejme...

My Indian Summer

Léto pomalu odchází a s ním přichází období babího léta. Anglicky se tomto přechodu léta v podzim říká „Indian summer“. Tento název nás inspiroval k výtvarnému zpracování tématu nadcházejícího podzimu. Z přírodnin nasbíraných v parku jsme vytvářeli indiánské amulety, obrazce a symboly. Snažili jsme se do nich vložit energii posledních letních paprsků. Výtvory budou již brzy zdobit vitríny v prvním patře naší školy.

 

Jiný prázdninový zážitek

Kreslíme ústy nebo nohou

Začátek každého školního roku pravidelně napříč předměty provází téma „prázdniny.“ Čím jsme starší, tím víc nás toto téma nudí. Ve výtvarce jsme toto téma pojali netradičně. Vyprávěli jsme si příběh dvojčat, kdy se jednomu z nich stala vážná nehoda, a přišel o obě ruce. Povídali jsme si o tom, jaké to je, nemít ruce, jak tito lidé zvládají běžné činnosti a jak takto postižené děti třeba kreslí.

Ve dvojicích jsme si zahráli na dvojčata z příběhu. Jeden kreslil – ústy nebo nohou a druhý mu pomáhal – držet papír, podávat pastelky, vybarvovat. Vzniklo spoustu zajímavých prací a my jsme si uvědomili a vyzkoušeli, jak nelehké je být hendikepovaný.