Začátek přípravy zvládli basketbalisté TJ Sokol Karviná na jedničku. Se slovenským prvoligovým týmem Academia Žilina uhráli konečný výsledek 79:76, připsali si vítězství o tři body. Trenér Roman Hamrus k zápasu řekl: „Vítězství nepřeceňujeme, ale samozřejmě potěší. V prvním poločase jsme byli dost pomalí v obraně a z dálky nám nic nepadalo, prohrávali jsme 36:50. Za to druhý poločas byl velmi dobrý, kluci předvedli vůli po vítězství, týmový duch, zlepšili přechodové fáze, střelbu z dálky i tvrdost a komunikaci v obraně.“ Další zápas čeká karvinské basketbalisty již zítra 28. srpna v Tarnowskich Gorách a den na to si zahrají v Olomouci o Pohár rektora. Držíme palce.

Karviná – První domácí duely ve druhé lize čekaly o víkendu na karvinské basketbalisty, kteří zdolali brněnské celky.

„Chtěli jsme doma zahájit vítězně, a to se povedlo, byť v prvním utkání jsme měli problémy s obrannou činností,“ připustil hlavní trenér Karviné Roman Hamrus.

Sokolové hostili v úvodním duelu Slovan Černá Pole. Zápasy s tímto brněnským soupeřem jsou vždy vypjaté a náročné. „Naši hru je třeba rozdělit do dvou fází. Útok nám až na drobnosti fungoval, ovšem obrana byla naivní a pomalá. Hlavně jsme nebyli schopni soupeře dorazit,“ vadilo Hamrusovi, že jeho tým neodskočil soupeři na větší bodový rozdíl.

Karviná si udržovala celý zápas vedení, v závěru však znervózněla a soupeř, nemající co ztratit, dal několik šťastných trojek na 92:91. Závěrečné taktické šachy ale domácí zvládli, i díky ztrátě míče od Brňanů, kteří svůj obrat nedokončili. „Utkání mělo charakter  střeleckých dostihů, což úplně nebylo naším cílem, poněvadž jsme se chtěli soustředit na obranu. Jenže ani osobní, ta vůbec, ale mnohdy ani ta zónová nám moc nefungovaly,“ přiznal Hamrus. Stínem utkání bylo zranění Jaroslava Odehnala, který s podezřením na naštípnutý kloub na ruce nedohrál a bude asi delší dobu chybět.

Před zápasem proti SA Brno řekli trenéři hráčům pár ostrých pokynů ke zlepšení obranné činnosti a ti si to vzali k srdci. Brnu dovolili jen 66 bodů a jasně zvítězili. „Basketbal není jen o útoku, smečích a střelbě trojek, ale také o disciplíně v obyčejných bránících činnostech,“ připomněl druhý trenér Karviné Petr Sodomka.

Karvinští vedli už 65:33, v útoku si dávali míč rychle z ruky a několikrát úplně rozvrátili brněnskou obranu. Na perimetru hráli výborně i Horváth s Číšeckým, nakonec nastoupil i nadějný junior a kapitán U19 Adam Jež.

 „Dvě výhry jsme chtěli, máme je, ale tabulka  je hodně vyrovnaná. Bohužel při příštím výjezdu nám bude chybět Jarda Odehnal a budeme muset doplnit tým mladými z juniorky,“ dodal Hamrus.

VÝSLEDKY

Sokol Karviná – Černá Pole Brno 94:91 (59:49)

Karviná: Lepka 21, Horváth 18, Zikl 16, Číšecký 15, Oswald 9, Landor 9, Kovalčík 4, Marek 2, Odehnal, Krutina.

Sokol Karviná – SA Brno 91:66 (40:22)

Karviná: Marek 21, Lepka 20, Horváth 12, Číšecký 9, Oswald 9, Kovalčík 7, Landor 6, Zikl 6, Krutina 2, Jež. Trenéři: R. Hamrus a Sodomka.


Zdroj: Karvinský a havířovský deník

Karviná – Cesta druholigových karvinských basketbalistů letošní sezonou končí v semifinále. Sokolové padli s favoritem z Brna po ohromném boji.

 „Po nedělním zápase vládlo v našem týmu sice mírné zklamání, ale objektivně vzato byl soupeř krapet lepší a postup si zasloužil. My se určitě nemáme za co stydět, sezonu můžeme hodnotit jako vydařenou a postup do semifinále play off je vyrovnání loňského výsledku, tedy úspěchem klubu. Vzhledem k velkému množství zranění a těžkému losu jsme toho letos možná zvládli víc, než jsme čekali,“ připomněl trenér a starosta Sokola Roman Hamrus, že kvůli rekonstrukci haly na ZŠ Družby byli Karvinští nuceni odehrát první půlku sezony na cizích palubovkách a značně riskovali, že zápasový handicap v odvetách už nedoženou.

Nejen, že jej dohnali, dokonce se dostali do play off, vypořádali se i s množstvím absencí a celou sezonu předváděli kvalitní a spolehlivé výkony. „Za to zaslouží mužstvo velký dík. Favoritům jsme vzdorovali, jednoho dokonce vyřadili a spoustu kvalitních týmů nechali za sebou. Poděkování patří i našim fanouškům, kteří nás chodili na naše domácí zápasy povzbuzovat v hojném počtu,“ dodal Hamrus.

Karviná – Jedny Brňany už z play off vypoklonkovali. Teď je čekají další. Basketbalisté Karviné si o víkendu zahrají o postup do finále play off skupiny C.

Čeká je však vítěz dlouhodobé části SAM Brno. A to nebude lehký oříšek k rozlousknutí. „Brno má velkou kvalitu. Prohráli jsme tam o dvacet bodů, ale je fakt, že doma jsme je po skvělém výkonu od všech hráčů dokázali porazit,“ vybavil si trenér Sokolů Roman Hamrus vzájemné zápasy s Brnem (65:88 venku a 101:78 doma).

Brňané jsou v této sezoně doma bez porážky, v dlouhodobé části získali 17 výher oproti pěti prohrám. „Doma působí soupeř jako parní válec, hraje v obrovské rychlosti a ve velké výšce, rotuje široký kádr a tlačí na pilu fyzicky tak dlouho, až soupeře převálcuje,“ popsal způsob hry soupeře Roman Hamrus.

Tým je veden dalším skvělým a vysoce ambiciózním koučem Štěpánem Vrublem, bývalým dlouholetým českým reprezentantem, který si zahrál nejvyšší soutěž v Opavě či Brně.

Většina hráčů týmu měří kolem dvou metrů (dva pivoti dokonce 208 cm), takže Karvinští se mohou podle všeho těšit na „letecké dny“, neboť téměř všichni hráči Brna do koše smečují. „Bohužel pro nás také rychle běhají a vlastně všichni jsou schopni dávat trojky. Je to atleticky vybavený a herně inteligentní tým,“ uznal Hamrus.